answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
12

When you graph the exact same equation twice ?

Mathematics
1 answer:
Helen [10]2 years ago
3 0
You will have infinite solutions
You might be interested in
He repartido mi colección de canicas entre mis tres amigos. A thales le he dado 1/5 del total, a arquimedes un 1/3 del resto y p
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

Ok, supongamos que en total hay N canicas.

1/5 de esas canicas se le dieron a Thales.

Entonces el resto ahora es:

1 - 1/5 = 4/5.

1/3 de esas canicas se le dieron a Arquimedes.

Entonces Arquimedes recibe:

(1/3)(4/5) = 4/15 de las canicas totales.

El resto, que eran 16, se le dieron a Pitagoras.

Ahora, las dos primeras entregas fueron:

1/5 + 4/15 = 3/15 + 4/15 = 7/15.

El resto seria:

1 - 7/15 = 8/15.

Y sabemos que el resto es igual a 16 canicas, entonces tenemos que:

(8/15)*N = 16.

De aca podemos calcular el numero total de canicas.

N = 16*(15/8) = 30

Esto quiere decir que inicialmente hay 30 canicas.

Thales recibe 30*(1/5) = 7 canicas.

Arquimedes recibe 30*(4/15) = 8 canicas.

Pitagoras recibe 16 canicas.

4 0
2 years ago
Alice and Bob each have a certain amount of money. If Alice receives $n$ dollars from Bob, then she will have $4$ times as much
oksano4ka [1.4K]

Answer: 31 : 9

Step-by-step explanation:

Assume the following:

Alice's amount = P

Bob's amount = Q

Amount received = n

If Alice receives $n$ dollars from Bob ;then she will have $4$ times as much money as Bob.

P + n = 4(Q - n)

P + n = 4Q - 4n

P = 4Q - 4n - n

P = 4Q - 5n - - - - (1)

If, on the other hand, she gives $n$ dollars to Bob, then she will have $3$ times as much money as Bob

P - n = 3(Q + n)

P - n = 3Q + 3n

P = 3Q + 3n + n

P = 3Q + 4n - - - - - - (2)

Equating both equations - (1) and (2)

4Q - 5n = 3Q + 4n

4Q - 3Q = 4n + 5n

Q = 9n

Express P in terms of n, use either equation (1) or (2)

From equation 2:

P = 3Q + 4n

Substituting Q = 9n

P = 3(9n) + 4n

P = 27n + 4n

P = 31n

Alice's amount = P, Bob's = Q

Ratio = P:Q

31 : 9

5 0
2 years ago
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. Write an equati
tia_tia [17]
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot

so ur equation would be : y = 4.78x + 80....where x is the number of square feet and y is the total cost
8 0
1 year ago
Mary is a scientist. Using a microscope, she looks at a salt crystal and discovers it is shaped like a cube. Each square face ha
Annette [7]
<h2>Explanation:</h2>

A cube is a prism whose sides all have the same length. You can think of a cube like the three dimensional version of a square. In this problem, we know that Mary is using a microscope in order to look at a salt crystal and discovers it is shaped like a cube. Each square face has side length:

s=0.1mm

This diagram is shown in the first figure below. A crystal's square face is one of the six faces of the cube. So in order to draw it we need to know how many units we'll have in each side. Since we know that 1 unit on the grid represents 0.01mm, then:

No. \ units=\frac{0.1mm}{0,01mm}=10

So we will have 10 units that measure 0.01mm in each side. This is shown in the second figure below.

5 0
2 years ago
Helen draws a random circle She then measures the diameter and circumference
miv72 [106K]

Answer:

do pi witch is 2 times pi times r for the diameter


Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
Other questions:
  • The standard form of the equation that represents the number of quarters, q, and the number of dimes, d, that austin has in his
    7·2 answers
  • Adam's father drove his car at a speed of 65.2 miles per hour to go to a business conference. If his trip took 1.8 hours, how ma
    9·2 answers
  • In circle c, sq = 10 cm. which statements about the circle are correct? check all that apply. arc pq is congruent to arc sr. the
    14·2 answers
  • Bhavik bought 333 liters of milk and 555 loaves of bread for a total of \$11$11dollar sign, 11. A month later, he bought 444 lit
    10·1 answer
  • You and your friend are saving for a vacation. You start with the same amount and save for the same number of weeks. You save $7
    15·1 answer
  • Morgan babysits every Saturday. The equation d=9.5h represents how much she earns after h hours. Last week, she also babysat on
    13·2 answers
  • club a raised $168 by washing 42 cars. club b raised $152 by washing 38 cars. are these fundraising rates equivalent ? explain y
    15·1 answer
  • Heating oil is to be poured at the constant rate of 4.5 gallons per minute into a 400-gallon tank that already contains 115 gall
    5·1 answer
  • A recipe that makes 4 servings calls for Two-thirds cup of flour. How much flour is required to make 20 servings? 6 cups 3 and o
    10·2 answers
  • Charlotte owns two entertainment websites. Here are some details about those websites for one entire month: Website A Website B
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!