answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
12

When you graph the exact same equation twice ?

Mathematics
1 answer:
Helen [10]2 years ago
3 0
You will have infinite solutions
You might be interested in
Kyle asks his friend Jane to guess his age and his grandmother’s age. Kyle says his grandmother is not more than 80 years old. H
melamori03 [73]
#1 is incorrect. The first equation says that his grandmother is not more than 80 years old. If you confine yourself to whole numbers, then she could be 80 but not more. That inequality should be written as g < 81 or if you are a purist, g≤ 80. 

The second equation is correct. At the very most her age is equal to 3k - 3 so at most it would be written as g = 3k - 3.

Since it is not that much, you would write it as g ≤ 3k - 3
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Stacey owns a lot that has 180 feet of front footage and contains 36,000 square feet. She purchases two lots adjacent to each si
bija089 [108]
The graph of the function f(x)=(x+2)(x+6) is shown

The statement the function is negative for all real values of x where x <-2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gretchen made $56,750 last year. She paid $1,200 in student loan interest and made a $3,000 contribution to her IRA. On her fede
tia_tia [17]
d. Adjustments

Studen loan interests and IRA contributions are deductions found under the heading of ADJUSTMENTS TO INCOME to compute for the Adjusted Gross Income or AGI.

Standard deductions are those based on the filing status of the individual and not his total itemized deductions. Regardless of the actual expenses incurred by an individual, he can claim a standar deduction if he is single, head of household, married filing separately, married filing jointly, qualifying widow(er). at the time he files for his federal tax return.

taxable income is the income left from all the necessary deductions.

For example: Gretchen's income =>                 $56,750
   less: Adjustments to income
             student loan interest $1,200
             IRA Contribution            3,000                  -  4,200
                                                                               ===========
Taxable income                                                    $52,550

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Frank wants to build a garden with the dimensions below.
dexar [7]
Given:
Length = x + x + 3 = 2x + 3
Width = 2 + x 

Area = length * width 
91 ft² = (2x + 3) (2+x)
91 = 4x + 2x² + 6 + 3x
0 = 2x² + 7x + 6 - 91
0 = 2x² + 7x - 85

(2x + 17) ( x - 5)

x = -17/2 or  x = 5

Let x = 5 ; 

length = 2x + 3 = 2(5) + 3 = 13
width = 2 + x = 2 + 5 = 7

 Area = 13 x 7 = 91

Perimeter = 2(length + width)
Perimeter = 2(13 + 7)
Perimeter = 2(20)
Perimeter = 20 feet of fencing
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the length of 2004-04-02-01-00_files/i0230000.jpg. Round the answer to the nearest hundredth.
notsponge [240]
The answer should be b
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Patrick and Brooklyn are making decisions about their bank accounts. Patrick wants to deposit $300 as a principle amount, with a
    10·2 answers
  • Write an expression for the calculation subtract 12 doubled from 132
    13·2 answers
  • Hi uwu pls help me with math i'm bad at it :(
    14·1 answer
  • Assume that females have pulse rates that are normally distributed with a mean of mu equals 73.0 beats per minute and a standard
    8·1 answer
  • Find the difference: square root of 20 - square root of 80
    8·2 answers
  • Triangle R T S is sitting on a horizontal line. Line S R extends through point Q to form exterior angle T R Q. Angle R T S is (2
    9·2 answers
  • Consider the three functions: f(x) = Three-halves(4)x g(x) = Three-halves(4)–x h(x) = –Three-halves(4)x Which statements are tru
    10·2 answers
  • An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef
    13·2 answers
  • If you intend to begin saving 25 percent of your income and you bring home $50 a week, how much will you save in one year, if yo
    14·1 answer
  • High school students from track teams in the state participated in a training program to improve running times. Before the train
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!