answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
12

Please help D=1/3fk solve for k

Mathematics
1 answer:
masha68 [24]2 years ago
8 0

Answer:

<h2>k =  \frac{3D}{f}</h2>

Step-by-step explanation:

<h3>D =  \frac{1}{3} fk</h3>

To solve for k first multiply both sides by 3

That's

<h3>3D = fk</h3>

Next divide both sides by f in order to isolate k

We have

<h3>\frac{fk}{f}  =  \frac{3D}{f}</h3>

Simplify

We have the final answer as

<h3>k =  \frac{3D}{f}</h3>

Hope this helps you

You might be interested in
AT&amp;T has a family plan of four lines for $125 and additional lines are $15 each per month. If Jason wants to spend at most $
denis-greek [22]

Given:

Cost of four lines = $125

Cost of each additional line = $15

Jason wants to spend at most $200 per month on cell phone expenses.

To find:

The inequality for the given situation.

Solution:

Let x be the number of additional line.

Cost of one additional line = $15

Cost of x additional line = \$15x

Total cost = Fixed cost + Addition cost

                = 125+15x

It is given that Jason wants to spend at most $200 per month on cell phone expenses. It means the total cost must be less than or equal to 200.

125+15x\leq 200

Therefore, the correct option is C.

8 0
2 years ago
Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets. If
larisa [96]

Answer:

Step-by-step explanation:

The cost of an adult ticket to the show is $5.5

The cost of a student ticket to the show is $4.25

A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets. This means that the total cost of 2 adult tickets would be

2 × 5.5 = $11

It also means that the total cost of 3 student tickets would be

3 × 4.25 = $12.75

The total cost of 2 adult tickets and 3 student tickets would be

11 + 12.75 = $23.75

If the family pays $25, the exact amount of change they should receive is

25 - 23.75 = $1.25

5 0
2 years ago
Use the drop-down menus to complete the proof. By the unique line postulate, you can draw only one segment, AC BC CD. Using the
inn [45]
The first one is; BC
The second one is; Reflection
The third one is; A
The fourth one is; Length
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need the answer on number 5
luda_lava [24]
I believe Z=18
Example:
2/3z + 1 = 13
Multiply both sides: 2/3z * 3 + 1 * 3 = 13 * 3
Refine: 2/3z + 3 = 39
Subtract from both sides: 2z + 3 - 3 = 39 - 3
Refine: 2z=36
2z/2 = 36/12
Z=18

6 0
2 years ago
Use complete sentences to describe the range of the sine function.
MA_775_DIABLO [31]
The Range of a function is the set of all values that that function can take.

Given the sine function f(x)=sinx,

This function is the function which calculates the sine of the values of x.

According to the definition of the sine of an angle x in the unit circle, 

-1 \leq sinx \leq 1,

so the sine of an angle is always larger or equal to -1, and smaller or equal to 1.

This means that the values that the sine function takes are any values between -1 and 1, inclusive.

This determines the Range of the sine function. 

So the Range of the sine function is [-1, 1]
3 0
2 years ago
Other questions:
  • The graph of f(x) = |x – h| + k contains the points (–6, –2) and (0, –2). The graph has a vertex at (h, –5). Describe how to fin
    12·2 answers
  • What other points are on the line of direct variation through (5, 12)? Check all that apply. (0, 0) (2.5, 6) (3, 10) (7.5, 18) (
    12·2 answers
  • A biologist tranquilizes 400 wild elephants and measures the lengths of their tusks to determine their ages. Identify the popula
    7·2 answers
  • Marley bakes a rectangular cake that is 20 inches wide, 12 inches long and 6 inches high. She removes the cake from the pan to f
    11·1 answer
  • On average,Anna can drive 31 miles on every gallon of gasoline. If you fills up her tank for $2.19 per gallon, how much will it
    10·2 answers
  • Jack was so frustrated with his slow laptop that he threw it out of his second story window. The height, h, of the laptop at tim
    8·1 answer
  • Last year, a bakery sold w loaves of bread. This year, the bakery sold three more than twice the number of loaves of bread sold
    13·1 answer
  • A substance used in biological and medical research is shipped by air freight to users in cartons of 1,000 ampules. The data bel
    13·1 answer
  • The amount of money (in dollars) that it costs to purchase x square feet of carpet is given by f(x)=5.6x. The installation fee i
    15·1 answer
  • Consider this equation: -2x - 4 + 5x = 8 Generate a plan to solve for the cariable. Describe the steps that will be used.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!