First lets write down our starting conditions:
we have 22 gallons and it has 16% of ammonia
16% of 22 gallons is
A = 16/100*22 = 3,52 gallons
Now since only watter is evaporating that means that in second scenario after some watter evaporated there is still 3,52 gallons of ammonia. But now those 3,52 gallons of ammonia represent 24% of total mixture. So now we go other way.
24 % is 3,52 gallons
100% is x gallons
x = 100/24*3,52 = 14.667 gallons
That means that he has to evaporate
22 - 14.6667 = 7,333 gallons of water.
Answer:
Cabin is 567 yards away...
Step-by-step explanation:
The angle 21.2° is also the angle of the upper interior angle of the triangle (near the cabin)
Use the tan function:
opposite = 220 yards
adjacent = x
tan(21.2°) = (opposite / adjacent)
tan(21.2°) = 220 yards/x
x * tan(21.2°) = 220 yards
x = 220 yards/ tan(21.2°)
x= 220/ 0.388
x = 567 yards.
Cabin is 567 yards away...
The answer is B.
The formula for arc length is s = r(theta) Theta must be in radians, so convert 40 degrees to radians, which is 2pi/9. Multiply 2pi/9 by the radius, 9, and then you'll get the answer. Hopes this helps!