Answer:
ROE = 33.33%
Explanation:
<em><u>return on equity:</u></em>

<em><u>where:</u></em>
Average equity

(140 + 160) / 2 = 150
return on equity : 50 / 150 = 1/3 = 0.3333 = 33.33%
The ROE measures the effectiveness of the managers to generate profit with their current net assets(equity)
This ROE of 33.33% rrepresent that for every dollar of equity the company generates 33 cents of income
Answer:
$3,735
Explanation:
The computation of the total cost that will be included in the numerator of that calculation is shown below:
= Beginning work in process + cost added during the period
= $350 + $3,385
= $3,735
Basically, we added the beginning work in process and the cost added during the period
The same amount is shown on the numerator side while calculating the cost per equivalent unit
Answer:
Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Selling cost of the equipment = $100,000
Cost of the equipment = $300,000
Accumulated depreciation of the equipment = $180,000
Now,
The book value of the equipment
= Cost of the equipment - Accumulated depreciation
= $300,000 - $180,000
= $120,000
Therefore,
Proceeds for selling
= Selling cost of the equipment - Book value of the equipment
= $100,000 - $120,000
= - $20,000
Here, the negative sign depicts a loss
Hence,
The company’s journal entry to record the sale of the equipment would include a Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997