By definition we have that the average rate of change of the function is:

Evaluating the function for the complete interval we have that the AVR is given by:

Rewriting we have:

Simplifying the expression we have:


Answer:
the average rate of change of the function defined by the table is:

The central angle of a hexagon is :
Ф = 360° : 6 = 60°
The hexagon will map onto itself 6 times.
It will turn through angles : 60°, 120°, 180°, 240°, 300° and 360°.
Please express those fractions properly: 3/4, 7/8.
Let g be the # of gallons the tank could hold when full.
Then (3/4)n + 5 = (7/8)n.
solving for n: Mult all 3 terms by the LCD (8): 6n + 5(8) = 7n.
Then n=5(8) = 40 (gallons). The tank would hold 40 gallons of water were it full.
Approximately 68% of a normal distribution lies within one standard deviation of the mean, so this corresponds to students with scores between (57.5 - 6.5, 57.5 + 6.5) = (51, 64)
First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%