Answer:
$6,513
Explanation:
The computation of the relevant cost is shown below:
= Number of liters of the raw material × purchase of raw material per liter
= 780 liters × $8.35 per liter
= $6,513
Simply we multiplied the Number of liters of the raw material with the purchase of raw material per liter so that accurate amount can come
Any other information given is not important. Therefore, it was ignored
Answer:
A. 27,000
B. 77,000
Explanation:
What is Reggie's accounting profit?
REVENUE - EXPENSES AND DEPRECIATION
90000-18000-6000-3000=63000
What is Reggie's economic profit?
REVENUE - EXPENSES AND DEPRECIATION - IMPLICIT COSTS
90000-18000-60000-3000-76000 = -13000
1) accounting profit = TR - explicit cost
= 90,000 - 63,000
= 27,000,
2) economic profit = TR - economic cost
= 90,000-(13,000)
= 77,000
Answer:
It is generally not recommended to use a combination of both quantitative and qualitative methods.
Explanation:
For business success it is important to use a combination of qualitative and quantitative methods.
Quantitative methods involves getting insight from data by using formulas, models and other mathematical methods to draw conclusions. Facts and logic is used to make business decisions.
Qualitative methods involve insights that is not based on mathematical methods, for example finding out what motivates consumer spending. It uses tools such as surveys and interviews.
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer:
The correct answer is $0
Explanation:
Solution
An Impairment loss recognized when a book value of reporting company is more than its fair value, In the given example, the book value is not more than its fair value or higher than the value, hence the amount of the impairment loss that Antle Inc would record for goodwill at the end of 2021 is: Impairment loss is $0