Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
Price elasticity of demand for Adam=0
Price elasticity of demand for Barb=1
Explanation:
Price elasticity of demand = %age change in demanded QTY / %age change in demanded price
The price is not important for Adam, and he demands a fixed quantity, hence his demand curve is vertical. A perfectly vertical demand curve is can inelastic demand curve and has price elasticity =0
The quantity is not important for Barb, and he demands a fixed price, hence his demand curve is horizontal. A perfectly horizontal demand curve is has price elasticity =1
Yes, how many peoples luggage they can manage to loose and still be in buisness