answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
2 years ago
9

A local petrol dealer made an agreement to purchase petroleum from only one petroleum supplier. The petrol dealer was forced int

o the agreement because the petroleum supplier refused to do business with the dealer unless he agreed to source petroleum solely from that supplier. This is an example of?
Business
1 answer:
Cerrena [4.2K]2 years ago
7 0

Answer:

Single source procurement agreement

Explanation:

Single source purchasing often results when a buyer or distributor purchases from only one selected supplier, even though there are other suppliers that provide similar products.

In this scenario the petrol dealer was forced into the agreement likely because of costs benefits to be derived from the petroleum supplier.

You might be interested in
TechPro offers instructional courses in e-commerce website design. The company holds classes in a building that it owns.
myrzilka [38]

Answer:

1. fixed and indirect

2. variable and direct

3. variable and direct

4. fixed and indirect

5. fixed and indirect

6. variable and direct

Explanation:

<u>Fixed and variable costs</u>

A fixed cost is expected to be constant for a short term period whilst a variable cost is expected to vary in direct proportion to the number of units produced in this case it is the individual classes.

Depreciation expense on classroom building and on computers is a fixed cost that is expected to remain constant and the instructor wage varies with the number of classes thus a variable cost.

<u>Direct and Indirect costs</u>

A direct cost can be directly traced to the cost object by observation whist the indirect cost can not be directly traced on a cost object.

The instructors wage is a direct cost, his effort is seen with the success of the classes whist the depreciation expenses are indirect costs.

4 0
2 years ago
Adrian owns an older used car that is valued at about $1,000.
Liula [17]

Answer:

Purchasing insurance can help Adrian  minimize  risk. Adrian’s best decision in this case is to  not buy the insurance because the policy is too expensive in relation to the value of his vehicle

0 0
2 years ago
Given a stock index with a value of $1,200, an anticipated dividend of $45, and a risk-free rate of 6%, what should be the value
kramer

Answer: $1,227

Explanation:

The value of the futures contract should be calculated by the formula;

= Stock Index Value * ( 1 + risk free rate ) - dividends

= 1,200 * ( 1 + 0.06) - 45

= $1,227

8 0
2 years ago
Stiller Corporation incurred fixed manufacturing costs of $12,000 during 2011. Other information for 2011 includes: The budgeted
DiKsa [7]

Answer:

Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost

Explanation:

actual fixed cost 12,000

Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost

total manufacturing cost / produced units

            12,000                 /    1,500 units        = 8

Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period

1,200 x 8 = 9,600

The rest, will be capitalized into inventory.

6 0
2 years ago
Superior Micro Products uses the weighted-average method in its process costing system. Data for the Assembly Department for May
JulijaS [17]

Answer

(a) cost per equivalent unit

Item                                Material         Labour      Overheads

Cost per EU($)           84.15         34.25      172.25

b) Total cost per equivalent = $290.65

Explanation:

<em>The weighted average method of valuation of work in progress does not separate opening work-in progress from the newly introduced. </em>

<em>The cost per equivalent units using  this method is computed by dividing the total equivalent units by the cost element. This repeated for each of cost element categories.</em>

Item                                Material         Labour      Overheads

Opening WIP                  36,900          61,650           299,715

Cost added                    <u>223,965</u>          <u>41,100</u>          1<u>99,810</u>

Total cost($)     a             260,865   102,750     499,525

Equivalent unit  b             3,100             3,000            2,900

Cost per EU($) (a/b)         84.15         34.25      172.25

Total cost per equivalent unit =   84.15 + 34.25 + 172.25

Total cost per equivalent=  $290.65

<u />

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Who creates the demand for coffee shops? Who creates the demand for coffee shop employees?
    12·2 answers
  • Shamas famous restaurants expects to pay a common stock dividend of $1.50 per share next year (d1). dividends are expected to gr
    7·1 answer
  • Vaughn Manufacturing is planning to sell 600 buckets and produce 980 buckets during March. Each bucket requires 500 grams of pla
    10·1 answer
  • Ring Company designs and builds jewelry. During June it had applied overhead of $120,000. Overhead is applied at the rate of 75%
    6·1 answer
  • Businesses often use the money saved by controlling expenses to increase sales through
    10·1 answer
  • Warson Motors wants to raise $2 million by selling 20-year coupon bonds at par. Comparable bonds in the market have a coupon rat
    5·1 answer
  • Both the Onus ferry operator in the monopoly market and each of the Yuri ferry operators in the perfectly competitive market wil
    5·1 answer
  • Theo Chocolate's early strategy to have a competitive advantage over other chocolate manufacturers involved: a.manufacturing mai
    11·1 answer
  • Angie, CEO of a local alternative energy company that provides power for residential and commercial customers in your community,
    13·2 answers
  • Alexis want to buy a house in 5 years. She wants to save $75,000 over the next five years for a down payment. If she can earn an
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!