Let C be the amount of compost
T be the amount of topsoil
Each compost cost = $25
Cost of C compost = 25C
Each topsoil cost = $15
Cost of T topsoil = 15T
Amount of compost + amount of topsoil = 10
C + T = 10 -------> Equation 1
cost of C compost + cost of T topsoil = 180
25C + 15T = 180 --------> equation 2
Solve the first equation for C
C + T = 10
C = 10 - T
Now plug it in second equation
25C + 15T = 180
25 ( 10 - T) +15T = 180
250 - 25T + 15T = 180 (combine like terms)
250 - 10 T = 180 (Subtract 250 on both sides)
-10T = 180 - 250
-10T = -70 ( divide by -10 on both sides)
T = 7
She purchased 7 cubic yards of topsoil .
Answer:
q1=11
q3= 33
Step-by-step explanation:
The data set has 44 number of students. The first quartile is 25 % of the numbers in the data set . So
25 % of 44 = 25/100 * 44= 0.25 *44 = 11
So the first quartile lies at 11.
Similarly the third quartile lies at the 75 % of the numbers of the data set . So
75 % of 44 = 75/100 * 44= 0.75 *44 = 33
So the third quartile lies at 33.
Answer:
Option A. 2
Step-by-step explanation:
To solve this problem we can write equations for each shirt color.
Let's call:
b = black shirts
g = gray shirts
w = white shirts
B = brown shirts
If you have 3 times more black shirts than gray shirts and buy 3 more black shirts then:
(i)
If you have 5 times more white shirts than gray shirts and gave a white shirt then:
(ii)
It has 2 times more gray shirts than brown camsas, then:
(iii)
It has the same amount of black and white shirts
(iv)
We want to find the number of gray shirts.
Then replace (iv) in (ii)
(v)
Now substitute (v) into (i) and clear g.

Joan has 2 gray shirts
Answer:
5.46
Step-by-step explanation:
3.24/5.4 = y/9.1