Answer: $67,600 and $2600
Explanation:
Total unit = 13,000
Defective unit cost = $5.20
Resale price = $3.00
Reworked = $5.00
Full price = $8.20
Opportunity cost
= Full price - replacement unit
= 8.20 - 5.20
= 3.00
= . Cost of reselling
= 13,000 × 3.00
= $39,000
1. Cost of defective units
= 13,000 × 5.20
= $67,600
2. Cost of reworked
= $5.00 × 13,000
= $65,000
3. Full price
= 13,000 × $8.20
= $106,600
B. Incremental income of selling the unit as scrap and reworked
Scarp = $67, 600
Reworked = $(106600 -39, 000- 65,000)
= $2600
Answer: Bank B is the better investment. In 10 years, her $2,000 will grow to $4,317.85, and with bank A, her $2,000 will grow to $3,700.
Explanation:
Bank A was offering 8.5% simple interest. $2000 with 8.5% simple interest. = A = P(1 + rt)
A = 2000(1+(0.085*10))
= 2000(1+0.85)
= 2000(1.85)
= 3,700
Bank B was offering 8% compounded annually
= A = P(1+r/n)^nt
A= 2000(1+8%/1)^1*10
A= 2000(1+0.08)^10
A= 2000(1.08)^10
A= 2000*2.1589
= 4,317.85
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
Answer:
Place Marketing
Explanation:
Based on the scenario being described it can be said that the marketing strategy that is being illustrated is known as Place Marketing. This is a business strategy that focuses on mainly attracting different investors, visitors (tourists) or talent to the company/business. This is term brings in potential customers that increase revenue for the businsess.