Answer: he will be able to play 32.6 games at the arcade
Step-by-step explanation:
Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
15*18=270.
270-46.50=223.5
223.5-129.95=93.55.
A. $93.55
Answer:
$13,177.97
Step-by-step explanation:
Compound Interest Formula

A = final amount
P = initial investment
r = interest rate
n = number of times the rate is applied during a time period
t = number of times the time period has elapsed
