Number of employees outside of company=40-29=11
we can calculate the percent decrease in staff by the rule of 3
40 employees-----------------100%
11 employees---------------- x
x=(11 employees*100%) / 40 employees=27.5%
The percent decrease in staff was: 27.5%
Note that (5π)/6 radians = 150°. Therefore the given angle is in quadrant 2.
Refer to the figure shown below.
Reference angles are measured relative to the horizontal axis.
Therefore the reference angle in each quadrant is π/6 radians or 30°.
Denote the reference angle as θ'.
Then, in quadrant 1,
cos θ' = √3/2, sin θ' = 1/2, tan θ' = √3.
Because we are in quadrant 2,
sin θ' = π/6;
sin(5π/6) is positive, but cos (5π/6) and tan (5π/6) are negative.
Answer:
5π/6 is in quadrant 2.
The reference angle, θ' = π/6.
sin(5π/6) is positive, cosine and tangent are negative.
Answer:
First, two lines are perpendicular if one has slope m, and the other has slope -1/m (Not 1m as Alan says)
That is the first error of Alan.
Now, there is another error.
If m = 0, then -1/m tends to minus infinity (in this case we would have a vertical line).
But we can not really divide by zero, so we should state that:
m can not be zero, if a line is horizontal, the perpendicular line must be vertical.
Answer:
amount of pepper required= 7.5 tsp
amount of garlic powder required = 30 tsp
Step-by-step explanation:
Given,
amount of salt used for small batch of the recipe = 2 tsp
amount of pepper used for small batch of the recipe = 1 tsp
amount of garlic powder used for small batch of the recipe = 4 tsp
amount of salt used for the larger batch = 15 tsp
= 2 x 7.5 tsp
= amount of salt used for small batch the recipe x 7.5
So,
the amount of pepper needed for the larger batch= 7.5 x amount of pepper used for the small batch of recipe
= 7.5 x 1 tsp
= 7.5 tsp
the amount of garlic powder needed for the larger batch= 7.5 x amount of garlic powder used for the small batch of recipe
= 7.5 x 4 tsp
= 30 tsp
Answer:
Step-by-step explanation:
Do you remember the formula so that you can solve this problem??