The total paid (including down payment) is
650×0.75+24.38×12=780.06
The finance charge in dollars is
780.06−650=130.06
Complete Question
A recent study found that hourly wages earned by employees possessing a master's degree are distributed normally with a mean of $27.50 and standard deviation of $3.50
At a recent job fair, Intel boasted that they paid master's graduates more than 90% of all
employers. If we interpret their claim as a percentile, what hourly wage must they offer
employees with master's degrees?
Answer:
The value is 
Step-by-step explanation:
From the question we are told that they paid master's graduates more than 90% of all
Generally from the z-table the z-score for 90% is 
This z-score can be mathematically represented as

Here x is the hourly wage they offer employees with master's degrees
substituting $27.50 for
and $3.50 for
we have

=> 
<span>First of all, there should be coherence for the units of measurement -- either they are all meters or they are all ft. I would assume they are all ft.
The correct answer is 75 ft above. T
The explanation is the following: suppose the ground level is the x-axis, the 2 feet of the arch lie respectively on (0,0) and (100,0) on the ground level. Since the arch is 100ft high, the vertex of the parabola will be the point (100,100). Thus, we can find the equation describing the parabola by putting the three points we know in a system and we find that the equation of the parabola is y=(-1/100)x^2+2
To find the focus F, we apply the formula for the focus of a vertical axis parabola, i.e. F(-b/2a;(1-b^2+4ac)/4a).
By substituting a=-1/100, b=2 and c=0 into the formula, we find that the coordinates of the focus F are (100,75).
So we conclude that the focus lies 75ft above ground.</span>
Answer:
Sample response: Factor the GCF of five out of the total bill. Divide both terms of the expression by 5. The result is 5x – 23, which is the expression that can be used to find the amount each person pays.
i took the test.
Answer:
(i) 0.15708
(ii) 0.432488
(iii) 3
Step-by-step explanation:
Given that, 99% of people who fracture or dislocate a bone see a doctor for that condition.
There is only two chance either the person having fracture or dislocation of bone will either see the doctor or not.
As per previous data, if one person got a fracture or dislocation of bone, the chance of seeing the doctor is 0.99. Assuming this chance is the same for every individual, so the total number of people having fractured or dislocated a bone can be considered as Bernoulli's population.
Let p be the probability of success represented by the chances of not seeing a doctor by any one individual having fractured or dislocated a bone.
So, p=1-0.99=0.01
According to Bernoulli's theorem, the probability of exactly r success among the total of n randomly selected from Bernoulli's population is

(i) The total number of persons randomly selected, n=400.
The probability that exactly 5 of them did not see a doctor
So, r=5 , p=0.01
Using equation (i),


=0.15708
(ii) The probability that fewer than four of them did not see a doctor





(iii) The expected number of people who would not see a doctor


=3