Let's start first by writing down the given:
σ = 100
sample mean = 450
sample size = 25
These information, plus the fact that we know that the population is approximately normally distributed, would tell us that we can use the
normal distribution curve in analyzing the problem.
A confidence interval of the mean is just a range statistically estimated to contain the population mean. For a 90% confidence interval, we would look at the Z-table and see where 90% of the data falls. We'll notice that it will fall within
1.645 standard deviations of the mean.
Next, we look for the standard error of the mean. This will have a formula

The standard error would just therefore be equal to

Lastly, we just get the product of the standard error and 1.645 and add it to 450 for the maximum value and subtract it to 450 for the minimum value.

ANSWER: 417.1<μ<482.9
Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer:
In algebra, like terms are terms that have the same variables and powers.
Answer: visit the US Bureau of Labor Statistics website to find information on both careers
The career section
hope this helped :)
Step-by-step explanation: there is none
The answer is x=0 I believe because it is the only logical area