Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
Answer:
Refer To The attached screen shot. It contains the Income Statement Prepared under Absorption Costing.
Explanation:
Absorption Costing assumes that the Manufacturing Costs include Direct Material, Direct Labor, Variable Overhead, and Fixed Overhead. Whereas, Selling and Administrative Expenses are classified as period Costs. These period costs are recognized in the period in which they are incurred. On the other hand, the manufacturing costs are recognized when the goods on which the costs were incurred are sold. That's why we don't recognize $78,000 as a Fixed Overhead because these overhead costs were incurred to produce 6,000 rackets. We have to calculate the fixed overhead cost per unit and multiply it with the units sold.
I hope I made it clear. If you have any queries, feel free to contact me.
Thanks.
Answer:
Bait-and-switch advertising.
Explanation:
BAIT AND SWITCH ADVERTISING is a type of advertising where a seller of a products or goods deceive a prospective buyer by advertising a product that is desirable in which when the buyer make an effort to purchase the product or ask to see the advertised product the seller will show the prospective buyer available product instead of the advertised product in which the buyer will then find out that the advertised product is unavailable just as in the case of John who advertised a desirable property that was already sold out a months ago in order to attract prospective buyers in which when the advertised product was ask by the buyers he shows the buyer available properties instead which means that this act by Broker John is an example of BAIT AND SWITCH ADVERTISING.