Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Annual contribution margin of $80,000 and $160,000 in annual fixed
costs.
Of the fixed costs, $50,000 cannot be avoided.
<u>To calculate the financial impact on income, we need to use the following formula:</u>
Effect on income= avoidable fixed costs - contribution margin
Effect on income= 50,000 - 80,000
Effect on income= -$30,000
Answer:
False
Explanation:
If an employee make a decision at work it does not automatically mean that he is a manager. Yes, everyone can make decision but only the good manager can differentiate the good from the bad decisions.
The Manager's job is not only to make decisions. His job is, as its name is saying, to manage people, decisions, plans etc.
I believe that the best answer among the choices provided by the question is <span>When all of us pool our money, we can buy a computer for my mom.</span>
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
<u>Answer:</u>
<em>The correct answer is 84700</em>
<u>Explanation:</u>
The Recruitment cost of the Baldwin's workforce can be calculated as follows. Total employee last year = 434+67= 501 Number of employees this year = 501*(1+10%) = 551 Increase in employee = 50 Amount spend on recruitment = 50*1694 = 84700 For every item, if your calendars are not exactly or equivalent to the first Shift Capacity, your labourers might be utilized on a first Shift.
Specialists are relegated to second move simply after the generation plan can't be met on first move. The level of specialists that left the organization a year ago, barring scaling back.
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%