Mia walked 7km/h so after 1 hour, she is 7 km north of the house of Julia
Samantha walked 11km/h so after 1 hour, she is 11 km west of the house of Julia.
The points where Mia and Samantha are after 1 hour , and the house of Julia form a right triangle with sides 7 and 11 km. The distance between the girls, is the hypotenuse of his triangle.
by the pythagorean theorem:

Answer: 13 km
X= 10
~because~
2x+5=8x, subtract 2x from both sides:
5=6x, divide 6 on both sides:
x=5/6, then rewrite the equation:
12(5/6)
x=10
Answer:
I just took the test, it's 1 and 3
Step-by-step explanation:
Answer:
The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
Step-by-step explanation:
The probability density function or p.d.f. for the length <em>x,</em> in feet, of some type of fish caught by sport fishermen is :

The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is:

Thus, the probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
-- Reflecting across the x-axis makes all the x-coordinates the negative of
what they were before the reflection. The y-coordinates don't change.
-- Translating 2 units up makes all the y-coordinates 2 greater than
they were before the translation. The x-coordinates don't change.
You didn't give us a list of new coordinates, so there's nothing
to match with.