The complete question in the attached figure
we know that
angle y and angle (5y-18) are supplementary angles
then
y°+(5y-18)°=180°------> 6y=180+18------> y=198/6-----> y=33°
and
angle x and angle y are also supplementary angles
then
x+y=180--------> x=180-y-----> x=180-33-----> x=147°
the answer is
x=147°
y=33°
Addends are any of the numbers added together in an equation.
The only time their grouping would matter would be if there were parentheses used to alter the normal Order of Operations.
For ex:
2 - (8 + 3) here, the 8 and 3 have to be grouped together before doing the subtraction.
Any addition problem without parentheses can be used for one where the grouping doesn't matter
Answer:
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
Step-by-step explanation:
What is Confidence Interval?
The confidence interval represents an interval that we can guarantee that the target variable will be within this interval for a given confidence level.
The confidence interval is given by

Where
is the mean weight
is the standard deviation
is the critical value from t-table and n is the sample size.
The term
is known as margin of error.
As the sample size is decreased the corresponding margin of error increases which results in wider confidence interval which means smaller precision.
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
We can say with 95% confidence that the true mean weight of the rock is within the interval of (25.2, 29.1).
Answer:
And we can find this probability using the normal standard distribution or excel and we got:
Step-by-step explanation:
For this case we assume the following complete question: "The pucks used by the National Hockey League for ice hockey must weigh between 5.5 and 6 ounces. Suppose the weights of pucks produced at a factory are normally distributed with a mean of 5.86 ounces and a standard deviation of 0.13ounces. What percentage of the pucks produced at this factory cannot be used by the National Hockey League? Round your answer to two decimal places.
"
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the weights of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
We are interested on this probability
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
If we apply this formula to our probability we got this:
And we can find this probability using the normal standard distribution or excel and we got:
805 tens
805x10=8050
805 tens is 8050