Karen split her commission 50-50 with her broker.
Therefore she is left with:
Karen’s commission = $3,522.75 * 0.5 = $1,761.375
Karen’s broker received 55% of the total commission.
Therefore Karen must only be receiving 45% of the total commission. The total
commission must be then:
Total commission = $1,761.375 / 0.45 = $3,914.17
On a rate of 7%, the sale price of the property must be:
Sale price = $3,914.17 / 0.07
<span>Sale price = $55,917</span>
Thanks admin for giving such valuable information through your article . Your article is much more similar to <u>https://www.moschinooutletonlinestore.com/moschino-my-little-pony-women-large-leather-clutch-black.html</u> word unscramble tool because it also provides a lot of knowledge of vocabulary new words with its meanings.
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14
Answer:
When the board of directors asked that the company stop underwriting the PGA event the CEO knew, that the decision which he made with the company’s best interest in mind, lacked foresight.
Explanation:
(I think...)
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
The balance in the Work-in-Process Inventory account was $10,000 at the beginning of the month and $22,000 at the end of the month. During the month, the company incurred direct materials cost of $63,000 and the direct labor cost of $39,000. The actual manufacturing overhead cost incurred was $40,000. The manufacturing overhead cost applied to Work-in-Process was $43,000.
cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP
cost of goods manufactured= 10,000 + 63,000 + 39,000 + 40,000 - 22,000= $130,000