<span>C. Val always thought snowmobiles were really cool.</span>
Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total Estimated total machine-hours (MHs) 10,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost= $45,800
Total Estimated variable manufacturing overhead cost- per MH= $1.90 + $2.10= $4
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
<u>Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base</u>
<u>Estimated FIXED manufacturing overhead rate=</u> (45,800/10,000)= $4.58
Answer:
DeShawn not take offer engine detailing service
Explanation:
given data
cost = $40
charges = $75
total price = $90
additional charges = $20
to find out
Should DeShawn continue offer
solution
we know here De shawn marginal benefit is
marginal benefit = total price - charges
marginal benefit = 90 - 75
marginal benefit = $15
and
we have given additional charges is $20
so
we see marginal cost here less than the marginal revenue
so DeShawn not take offer engine detailing service
Answer:
Title VII of the CRA
Explanation:
Title VII of the Civil Rights Act (CRA) is a landmark federal law that aims to protect employees against discrimination based on race, colour, sex, nation of origin, or religion.
The act was made law in 1964.
In the given scenario a female sales representative with excellent performance review was not promoted for 8 years, while Jim a male sales representative was promoted in just 18 months.
This is a gender based discrimination and is covered by Title VII of the CRA.
Age discrimination does not apply because it addresses discrimination of employees with minimum age of 40 years.
Equity act requires that employees on the same job role are compensated equally. This does not also apply.
Rehabilitation act prevents discrimination based on disability. This does not also apply
Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.