As the normal distribution is symmetric the mean is (36 +
42) / 2 = 39
p(X < 42) = 1 - 0.063 = 0.937
From tables Φ (1.53) = 0.9370
From this time:
42 is 1.53 standard deviations above the mean
42 = 39 + 1.53s
1.53s = 3
Standard deviation is = 1.96
The table showing the conversion of angle measure in degrees to angles in gradients is attached below.
In order to find the slope we divide the difference of two y-coordinates (or dependent variable which in this case is gradient measure) by the difference of two respective x-coordinates (or independent variable which in this case is degree measure).
For finding the slope we will use the first and the last point given in the table. So, the slope m will be given by:
So rounding of to nearest hundredth, the slope of line representing the conversion of degrees to gradients is 1.11
Answer:
0.536 is the required probability.
Step-by-step explanation:
We have been given the word the word "GEOMETRY"
we have to find the probability that two consonants and one vowel are chosen:
Number of consonants are: 5
Number of vowels are: 3
Hence, The required probability is: 
Using: 

Simplifying the above expression:

Further simplification after cancelling out the common terms we get:

Hence, Option 1 is correct.