<span>Since: v =sqrt(3)/2 s^2h
6779 liters x 0.0353cu ft/1 liter= 239.299 cu ft
but by proportion s/h = 10/25
s = 10/25 h
and v = sqrt(3)/2 (10/25 h)^2 h
239.299 = 0.139 h^3
h = (239.299/0.139)^(1/3) = 11.985 ft</span>
Answer:the length of the transverse axis is 18 units. Option C is the correct answer
Step-by-step explanation:
The transverse axis is the line segment which passes through the center of the hyperbola and its endpoints are the vertices of the hyperbola. Looking at the diagram of the hyperbola given, it has two foci at - 15 and 15 on the x axis. It has two vertices at - 9 and 9 on the x axis. Therefore the length of the transverse axis is -9 to 9. It becomes
9 - - 9 = 18
Answer:
x=108
Step-by-step explanation:
see the attached figure to better understand the problem
we know that
m∠RQS≅m∠QLK -----> by corresponding angles
m∠KLM+m∠QLK=180° -----> by supplementary angles (consecutive interior angles)
we have that
m∠RQS=x° ----> given problem
so
m∠QLX=x°
m∠KLM=(x-36)° ----> given problem
substitute


notice the picture of the graph added here
low and behold, x = -17, y is 0, and x= 15, y is 0
the graph is touching the x-axis, an x-intercept
or so-called, a "solution"