512 is the coefficient of the x9y-term
Answer:
Each associate costs the client $700 per day, so a associates will cost the client 700a dollars per day. Each partner costs the client $1500 per day, so p partners will cost the client 1500p dollars per day. The total amount charged 700a+1500p :$14100:
700a+1500p=14100
700a+1500p=14100
Since there were a total of 11 lawyers assigned to the case (associates and partners), we know a+pa+p must equal 11.11.
a+p=11
a+p=11
\underline{\text{Write System of Equations:}}
Write System of Equations:
700a+1500p=
700a+1500p=14100
14100
a+p=11
11
Lets represent Ana and Christion using the Letters A and C
a+c=500
c=a+150
now substitute c for a+150 back into the first equation
a+a+150=500
a+a=350
2a=350
Divide by two
a=175
Now that we know annie has 175 all we do is subtract that from the total (500)
C=325
Sure enough, 175 is 150 less than 325
Hope that helped, send me a message if you need clearing up :D
35 lbs, your welcome even though you probably don't need the answer anymore
Answer: 15%
Step-by-step explanation:
% change = change/ actual value x 100
Change = 11 .50 - 10 = 1.5
Therefore % change = 1.5/10 x 100
= 15%