Answer:
B) $56,750
Explanation:
Direct materials cost $27,500
Direct labor cost$13,000
As manufacturing overhead rate is based on a percentage of direct labor cost so dividing the manufacturing overheads by direct labor costs we get =$1,050,000,/$840,000= 1.25
Multiplying this rate with the actual overheads we get 1.25* 13000 = $16250
The total job cost would be = Direct materials cost+Direct labor cost + budgeted Overheads = $27,500
+$13,000+$16250= $56,750
The invesment that may be long term is retirement funds as it will only be used when the person that made that investment will get there money when they retire.
<span>58%
Given that the new operator met the quota, that means that she's either one of the 90% of the trained operators, or one of the 65% of the untrained operators. And since the split between the trained and untrained operators is 50/50, we have
0.90 * 0.5 = 0.45 of all the operators have been trained and meet quota.
0.65 * 0.5 = 0.325 of all the operators have not been trained and meet quota.
So 0.45 + 0.325 = 0.775 of all operators meet quota.
So the probability of her being trained is
0.45 / 0.775 = 0.580645161 = 58.0645161%
Rounding to 2 significant figures gives 58%</span>
Answer:
The answer is: A) the employees did not have a reasonable expectation of privacy.
Explanation:
Reasonable expectation of privacy is included in the Fourth Amendment, and it refers to certain aspects of a person's life that should be private.
People can usually expect privacy at their homes, but once they are outside things can change a little. The law usually protects people from being exposed to humiliating situations in public or the exposure of private details of their life.
In a workplace, things can get even more trickier, since your employer has the right to "invade" your privacy because he has a legitimate interest to know (e.g. security cameras). In this case the employer notified the employees that their communications would be monitored, so the employees cannot argue that they thought they had a reasonable expectation of privacy.