Profit=revenue-cost
pA(m,h)=45h-1200m
pB(m,h)=60h-1800m
Profit is the same when pA=pB so
60h-1800m=45h-1200m
15h=600m
h=40m
So 40 haircuts per month at either location results in the same profit of $600 per month.
Answer:
B) 120
Step-by-step explanation:
m = miles
$98=$80+$0.15m
$98-$80=$80-$80+$0.15m
$18=$0.15m
$18/$0.15=$0.15m/$0.15
120=m
Juliet drove 120 miles for $98.
(this is a good explanation, I guess)
Answer:
See solution solved accordingly
Step-by-step explanation:
Answer:
Option A, Measure of data centrality
Step-by-step explanation:
Normal distribution curve determines the skewness of the data as to what extent is is disoriented from the normal distribution curve. Also, it is the probability distribution curve that determines whether the data set is two legged, one legged or it lies under which probability curve.
Hence option A is correct
Answer: B) 4.963±0.019.
Step-by-step explanation:
Confidence interval for population mean ( when population standard deviation is not given) is given by :-
, where
= Sample mean
n= Sample size
s= sample standard deviation
t* = critical t-value.
As per given:
n= 50
Degree of freedom = n-1 =49

s= 0.067 lb
For df = 49 and significance level of 0.05 , the critical two-tailed t-value ( from t-distribution table) is 2.010.
Now , substitute all values in the formula , we get

Hence, a 95% confidence interval for the mean weight (in pounds) of the mulch produced by this company is
.
Thus , the correct answer is B) 4.963±0.019.