Answer:
A) Parabola; B) 3.83 m; C) 8.84 m; D) 10 m/s
Step-by-step explanation:
A) Shape of water jet
The water jet has the shape of a parabola.
B) Maximum height
Data:
θ = 60°
u = 10 m/s
a = 9.8 m·s⁻²
Calculations:
1. Calculate the horizontal and vertical components of the velocity

2. Maximum height
C) Range
1. Calculate the time of flight
Use the vertical component of velocity to calculate the time to the maximum height of the stream.

It will take the same time to reach the ground.
Thus,
Time of flight = 2t = 2 × 0.884 s = 1.77 s
2. Calculate the horizontal distance
s = vt = 5 m·s⁻¹ × 1.77 s = 8.84 m
You should place the drain 8.84 m from the pipe.}
D) Modulus of velocity
The stream of water will hit the drain with the same velocity as when it left the pipe.
Thus, the modulus of the velocity is 10 m/s.
The graph below shows the trajectory of the water stream.
Answer:
The anwerss to the question are
(A) P(No less than two people use their phones while driving) = 0.1225
(B) P(The probability that no more than one person of the three people use their cell phone while driving) = 0.147875
Step-by-step explanation:
The given relations are
Percentage of motorists that routinely drive while sing their phone = 35 %
The probaboloty that if a peerson is random;ty selected from a group of hudred person routinely uses their phone wjile friving P(phone) = 35
The probability that a motorist randomly selected fron a set of 100 do not routinely use thir phones while driving = P(No celll phone) = 65
Then the probability that when three people are selected at random at least two people of the three people use their cell phone while driving is
P(phone) = 35/100m = 0.35
P(No celll phone) = 65/100 = 0.65
(A) Probability of at least two of three use their phones whle driving is
0.35×0.35×0.65 +0.35×0.35×0.35 = 0.1225
(B) The probability of only one person out of three seted use their phones while driving is
(0.35)(0.65)(0.65) = 0.147875
I believe the correct answers are:
<span>UV = 14 ft and m∠TUV = 45°</span>
<span>ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Or, in other words, Options A and D.
</span>