Answer:
544696816
Explanation:
544696816 shares of common stock were outstanding after the offering on the floor of the Securities and Exchange Commission (SEC).
Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
Order size:
Estimated activity cost= $585,866
Estimated machine hours= 10,900
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 585,866/10,900
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Answer:
B
Explanation:
moneys always good motivation
Answer:
The correct answer is letter "C": international.
Explanation:
International business strategies are the systems used to plan and implement a series of actions driven to compete and place a company in the international market. The process implies analyzing and evaluating the target market, implementing the organization's operations abroad using innovative technology and strategies, and monitoring the results. At this stage, firms tend not to be worried about production costs until the entry of competitors.