Answer:
Step-by-step explanation:
Given a large enough sample size the probability is 100%
If the question is "What is the probability of catching 3 tennis balls in three tosses in mid air. Sample size is 3
0.74³ = 0.405224 or about 41%
X/4.24= 6.82/2.2
x= 4.24*6.82/2.2
x= 1.36
Explanation:
If x/4.24 = 6.82/2.2
then 4.24*6.82= 2.2x
Answer:
Part a) The scale of the new blueprint is
Part b) The width of the living room in the new blueprint is 
Step-by-step explanation:
we know that
The scale of the original blueprint is

and
the width of the living room on the original blueprint is 6 inches
so
<em>Find the actual width of the living room, using proportion</em>

<em>Find the actual length of the living room, using proportion</em>

<em>Find the scale of the new blueprint</em>, divide the length of the living room on the new blueprint by the actual length of the living room

simplify
<em>Find the width of the living room in the new blueprint, using proportion</em>
