I dont see any statements. When you multiply the two you get: 30x^2 - 26x -12.
Answer:
Please see attachment
Step-by-step explanation:
Please see attachment
Answer: 20% of 500= 100
So 500-100 = 400
4x100= 400
Step-by-step explanation:
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Answer:
The Answer is B
Step-by-step explanation:
Edgenuity ;)