• The ball is at the same height as the building between 8 and 10 seconds after it is thrown. TRUE - the height is zero somewhere in that interval, hence the ball is the same height from which it was thrown, the height of the roof of the building.
• The height of the ball decreases and then increases. FALSE - at t=2, the height is greater than at t=0.
• The ball reaches its maximum height about 4 seconds after it is thrown. TRUE - the largest number in the table corresponds to t=4.
• The ball hits the ground between 8 and 10 seconds after it is thrown. FALSE - see statement 1.
• The height of the building is 81.6 meters. FALSE - the maximum height above the building is 81.6 meters. Since the ball continues its travel to a distance 225.6 meters below the roof of the building, the building is at least that high.
1. TRUE
2. False
3. TRUE
4. False
5. False
<span>Using the kinematic equations:
(final velocity)^2 = (initial velocity)^2 - 2 * acceleration * distance
Assuming the acceleration/deceleration on the car is constant from a constant force on the brakes. Converting from mph to m/s using 0.447 (so 34 mph is 15.2 m/s)
(0)^2 = (15.2)^2 - 2 * acceleration * 29
acceleration = 4.0 m/s^2
Had the car been going 105.4 mph (47.1 m/s)
(0)^2 = (47.1)^2 - 2 * 4 * distance
distance = 277 meters</span>
Answer:
9 mozzarella sticks and 3 onion rings
Step-by-step explanation:
Answer:
3/10+4/10=7/10
Step-by-step explanation:
Answer:
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.
Step-by-step explanation:
The height h of the ball is modeled by the following equation

The problem want you to find the times the ball will be 48 feet above the ground.
It is going to be when:





We can simplify by 16t. So

It means that
16t = 0
t = 0
or
t - 2 = 0
t = 2
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.