answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
1 year ago
5

If 2 tacos and 5 drinks cost $20, And three tacos and five drinks cost $25 how much does a taco cost

Mathematics
1 answer:
san4es73 [151]1 year ago
4 0
A taco costs $5
This is because there was no difference in the cost except for $5. The only item added was one taco. Drinks cost $2 each.
You might be interested in
It takes 8 minutes for Byron to fill the kiddie pool in the backyard using only a handheld hose. When his younger sister is impa
lana66690 [7]
Since you know that the hose will fill the whole pool in 8 minutes you know it will fill 1/8 of the pool per minute. In 5 minutes it will fill up 5/8 of the pool. This will make your equation 5/8 +5r=1. Solving for r will give you 3 parts/40 minutes
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Imagine that you have plotted many data points on an xy-plane. Your points seem to align into a clear best-fit line. Do you thin
sattari [20]

It depends really. If you stay close to the present, then predicting future results isn't too bad. The further you go out, the more unpredictable things get. This is because the points may deviate from the line of best fit (aka regression line) as time wears on. Of course, it also depends on what kind of data we're working with. Some pairs of variables are naturally going to correlate very strongly together. An example would be temperature versus ice cream sales.

5 0
2 years ago
A triangle is rotated 90° about the orgin. Which rule describes the transformation
Katen [24]

Step-by-step explanation:

If a triangle is rotated 90° about the origin.

The rule that describes the transformation is

(x, y) → (–y, x)

8 0
2 years ago
How does number sense of fractions help when estimating sums and differences
noname [10]
You don't add or subtract the denominator. when you compare fractions like 1/4 and 1/8 you have to find the factors that repusent that like 2×4=8 so 4 2 is ur awnser
3 0
1 year ago
In a regression analysis of a first-order model involving 3 predictor variables and 25 observations, the following estimated reg
Gekata [30.6K]

Answer:

a. is not found to be significant.

Step-by-step explanation:

Regression analysis is a statistical technique which is used for forecasting. It determines the relationship between two variables. It determines the relationship of two or more dependent and independent variables. It is widely used in stats to find trend in the data. It helps to predict the values of dependent and independent variables. In the given question, there are 25 observations and the regression equation is given. X and Y are considered as dependent variables.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The bed of a pickup truck measures 4 feet by 8 feet to the nearest inch, what is the length of the longest thin metal bar that w
    6·1 answer
  • The soccer team collected $800 at a car wash fundraiser. They charged $5.00 for small vehicles and $10.00 for larger vehicles. T
    7·2 answers
  • The graph shown below expresses a radical function that can be written in the form f(x)=a(x+k)^1/n+c. What does the attached gra
    13·2 answers
  • What is the solution set of (x - 2)(x - 3) = 2? {1, 4} {2, 3} {4, 5}
    10·2 answers
  • Colin invests £2100 into his bank account. He receives 5% per year simple interest. How much will Colin have after 3 years? Give
    14·1 answer
  • Simon has a certain length of fencing to enclose a rectangular area. The function A models the rectangle's area (in square meter
    11·2 answers
  • -5(x+1)+10x=5(x+1)+5
    12·1 answer
  • The bus routes in a city run on average every 15 minutes. The route times can vary by three minutes. Which absolute value equati
    8·1 answer
  • the sugar is sold at rupees 5.4 per kg at a loss of 10% at what price relative is sold per kg to earn a profit of 20%​
    13·1 answer
  • Jean works for the government and was conducting a survey to determine the income levels of a number of different neighborhoods
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!