You are correct! You added the two amounts together. Combined the like terms, 7t +8t=15t and -1+5=4
12 cookies= 1 dozen.
12*4 (dozens) =48
48/ 4= 12
12 cookies is a 1/4 or 25% of the whole amount of cookies.
48- 12= 36
He brings 36 cookies to school.
First, find out how many pounds in a ton. 2000 pounds are in one ton. It is 70 cents for 1 pounds, multiply that by 2000 to see how much it costs for a ton. It would get you $1,400. Next, multiply 1,400 by 5 to see how much it is for 5 tons. It cost approximately 7,000 dollars.
Answer: The answer is Yes.
Step-by-step explanation: Given in the question that Radric was asked to define "parallel lines" and he said that parallel lines are lines in a plane that do not have any points in common. We are to decide whether Radric's definition is valid or not.
Parallel lines are defined as lines in a plane which never meets or any two lines in a plane which do not intersect each other at any point are called parallel.
Thus, Radric's definition is valid.