9.9^2X1.79
9.9^2=98.01
98.01X1.79=175.4379
Hahahahshdujdkejdjdjdhduduudjdjd
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
ANSWER:
C. Place the compass on point A. Open the compass to a point between point P and point B.
EXPLANATION:
A perpendicular is a line that would be at a right angle to line BA.
The next step is to chose a radius that is greater than PB or PA so as to construct the bisector. And this can be done by placing the compass on point A, and open the compass to a point between point P and point B.
Use this radius to draw an arc above and below the line, and repeat the same using B as the center with the same radius. This would form two intersecting arcs above and below line BA. Join the point of intersection of the arcs by a straight line through P. This is the bisector of line BA through point P.
$5 + $1.99 = 6.99
I hope this helps! Have a great day! :-)