For this case the first thing you should do is find the volume of the sphere.
We have then:
V = (4/3) * (pi) * (r ^ 3)
Where,
r: sphere's radius
Substituting values we have:
V = (4/3) * (3.14) * ((3/2) ^ 3)
V = 14.13 in ^ 3
Answer:
The amount of glitter required to completely fill one glass ornament is:
V = 14.13 in ^ 3
X number of male students
Y number of female students
Z number of the adults
X=(1 + 7)Z=8Z
Y= X/2
X +Y +Z = 82
8Z +8Z/2 +Z=82 implies Z=82/26=3.1
so we take Z= 3
X= 24
and Y = 12
Just for future reference always put ^ for exponents. The answer is y-6 though.
(y-4)(y-6) create that trinomial. You can prove that by using the FOIL algorithm
Answer: 56% of people in the audience are male.
Step-by-step explanation:
Given : Total people in the audience = 143
Number of females = 63
Number males = (Total people ) - (Number of females )
= 143 -63
= 80
The percent of people in the audience are male = 

Hence, 56% of people in the audience are male.