Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
For a 20 workday month,
cost of gas and productivity = $4 per day
cost of commuting = cost of gas and productivity × 20 workday month
= $4 × 20
= $80.
The total rent he is paying currently is $600 per month that does not include the commuting cost.
Hence, the individual must willing to pay a total of:
= Total rent + Cost of commuting
= $600 + $80
= $680 for an apartment downtown.
Thus, the total amount to be paid willingly is $680.
Answer:
C) Work teams generate positive synergy through coordinated effort.
Explanation:
<u><em>Work teams is a team formed with number of individuals working for the same goal, who posses different talents and values, and joint together, providing a positive synergy in the team, towards the common goal.</em></u>
Work teams are focused and for reaching the goals, distribute the work among themselves through a facilitator, who is said to lead the work team, in the process of achieving a common goal.
Therefore, correct statement is:
Statement C
Explanation:
To find :
Filter the data in order such that only rows where the sum of the type is food and the sum of the amount is greater than 20 are displayed. The selection of requirements has been set for you in cells a1:c2.
Now,
You clicked the Advanced button on the Data Ribbon Tab in the Sort & Filter Ribbon Section.
You tapped on cell A1.
You pressed the OK button in the Advanced Filter window.
Answer: a. It merely conducted some activity outside of Alaska and that activity took place through a website.
Explanation:
CalmDown can use the defence that all it did was to conduct an activity through it's website and this happened to be outside Alaska.
As such the company is still bound by the state that it is registered in which in this case would seem to be in Alaska. They are not to be bound by the laws of another jurisdiction from the one they are registered to if the activity was done on the internet.
Marcus should therefore try to bring action against them in Alaska if he can.
Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.