Answer:
Company's return on investment (ROI) = Net operating income / Average operating assets
Company's return on investment (ROI) = 380000/2000000
Company's return on investment (ROI) = 19%
Residual income = Net operating income - Return on investment*Average operating assets
Residual income = 380000 - 18%*2000000
Residual income = $20,000
ROI of new investment = Net operating income/Investment
ROI of new investment = 12950/70000
ROI of new investment = 18.50%
ROI of overall company if investment taken place = Total net operating income/ Total average operating assets
ROI of overall company if investment taken place = (380000+12950) / (2000000+70000)
ROI of overall company if investment taken place = 18.98%.
Answer:
The cross elasticity of demand is zero
Explanation:
Cross elasticity of demand measures the percentage change in the quantity demand of a product occasioned by a change in the price of another but related commodity.
If the the commodities are complements, the cross of elasticity of demand between them would be negative. his implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a decrease(increase) in the demand of the other.
If the the commodities are substitutes, the cross elasticity of demand between them would be positive. This implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a increase (decrease) in the quantity demand of the other.
Where the cross elasticity of demand is zero, this implies that the goods are not in any way related. This implies that a change in the price of one would produce no change in the quantity demand of the other.
Answer:
centralized
Explanation:
According to my research on different organizational structures, I can say that based on the information provided within the question FirstElectronics most likely has an extremely centralized organizational structure. This type of structure is based on a hierarchical decision-making model in which all decisions and processes are handled strictly at the top or the executive level.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
Alex is not at his seat and Danny urgently requires some documents, so he logs in to Alex's computer and mails the file to himself.
Explanation:
Logging in to another employee's system without his/her consent nor informing the boss of the firm is an unethical business practice.
Alex might have some vital and private information or data on his system in which he alone must access it.
Answer:
X = 789.70
Explanation:
we solve for X considerign each deposit is discounted at the given rate using the lump sum formula:

X = 789.7018868