Answer: $2,845.57965
The principal to be deposited semiannually would be $2,845.58 (rounded to 2 decimal places)
Explanation:
Using compound formula below
A = p (1 + r/n)^nt
A =amount= $3,300
r = rate = 5% = 5/100 = 0.05
n = number of compounding rate (semiannually) =2 interest payments a year
t = time in years= 3
3,300 = p (1 + 0.05/2)^2(3)
3,300 = p (1 + 0.025)^6
3,300 = p (1.025)^6
3,300 = 1.15969342p
Divide both sided by 1.15969342
p = $(3,300/1.15969342)
p = $2,845.57965
p ≈$2,845.58 rounded to 2 decimal places.
Answer:
Product A because the contribution margin per MH is $23.33
Explanation:
In terms of efficiency, you have to look for the highest outcome with the fewer use of resources. In this case, the resources available are the machines, and the outcome is the profit (margin per unit). Applying the formula: Efficiency producing X (Ex) = [(1 hour of machine hour) / (Product x timed used per unit)]Margin per unit X, and comparing products A and B, you get that producing A is more efficient in terms of profits than producing B, by $10,1 per hour (23,33 - 13,2)
Answer:
May list assets and liabilities from least liquid to most liquid.
Explanation:
According to International Financial Reporting Standards IFRS the companies may list their available assets and liabilities in descending order of most liquid to least liquid. It enables the users financial statements to easily assess the time assets will take to be converted into cash. Therefore cash is considered as most liquid and is first item to be presented on the Balance sheet of the company under current assets account.
Answer:
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard
Direct labor...........................................1.4 hours at $12.50 per hour
Direct labor-hours worked: 5,600 hours for $67,200.
units produced= 3,750
To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
standard quantity= 1.4*3,750= 5,250
Direct labor time (efficiency) variance= (5,250 - 5,600)*12.5
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable