Answer:
The interest charge is $4.50
Explanation:
interest charged = 300*1.5%
= $4.50
Therefore, The interest charge is $4.50
Answer:
Josefina is not maximizing her profits since she is making a loss of $0.25.
Explanation:
The marginal revenue is the total amount of revenue received from selling an additional unit of product while the marginal cost is the total cost incurred for producing an additional unit of product. The marginal cost and revenue can be compared to determine if producing and selling an additional unit is profitable or will cause a loss.
The profit/loss can be expressed as;
P/L=R-C
where;
P=profit
L=loss
R=total marginal revenue
C=total marginal cost
In our case;
P/L=unknown
R=marginal revenue per unit×number of units=1.50×1=$1.50
C=marginal cost per unit×number of units=$1.75×1=$1.75
replacing;
P/L=1.50-1.75=-$0.25
Since the marginal cost is greater than the marginal revenue, we can conclude that Josefina is making a loss of $0.25
Answer: Endowing products and services with the power of a brand
Explanation:
Branding means to attach a unique brand name to a range of products and services. The brand name is unique for that particular range of products and can easily be used to identify the products. A brand name is not transferable and therefore cannot be used by more than one business at a time.
Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.