Company 1: f(x) = 0.25x² - 8x + 600
f(6) = 0.25(6²) - 8(6) + 600 = 9 - 48 + 600 = 561
f(8) = 0.25(8²) - 8(8) + 600 = 16 - 64 + 600 = 552
f(10) = 0.25(10²) - 8(10) + 600 = 25 - 80 + 600 = 545
f(12) = 0.25(12²) - 8(12) + 600 = 36 - 96 + 600 = 540
f(14) = 0.25(14²) - 8(14) + 600 = 49 - 112 + 600 = 537
company 2:
x g(x)
6 862.2
8 856.8
10 855
12 856.8
14 862.2
Based on the given information, the minimum production cost of company 2 is greater than the minimum production cost of company 1.
Answer:
$0.85 per tomato
Step-by-step explanation:
A unit rate is the cost for one item. Like $0.99 for this one bag of skittles.
So $3.40 divided by four is $0.85.
The answer would be C. Hope this helps.
Answer:
B. first step
6/7x=7/8-1/2
c. second step
6/7x=7/8-4/8=3/8
d. and e are the same
x=3/8x7/6
Step-by-step explanation: