Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 
Given :
For the school's sports day, a group of students prepared 12 1/2 litres of lemonade. At the end of the day they had 2 5/8 litres left over.
To Find :
How many litres of lemonade were sold.
Solution :
Initial amount of lemonade, I = 12 1/2 = 25/2 litres.
Final amount of lemonade, F = 2 5/8 = 21/8 litres.
Amount of lemonade sold, A = I - F
A = 25/2 - 21/8 litres
A = 9.875 litres
Therefore, 9.875 litres of lemonade were sold.
Hence, this is the required solution.
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
This is increasing function
The first option is correct
<em>See attached graph for reference</em>
Set up a proportion with Katie’s height / Katie’s shadow = roller coasters height / its shadow. So it is 5 feet / 2 feet = x feet / 60 feet. To solve cross multiply so it becomes 2x = 300 and x = 150 feet