Model spaceship cost = $15.99
Tax % = 8%
Amount of tax = 15.99*0.08 = $1.279
Amount after tax = $15.99+$1.279 = 17.2692
After rounding-off to the nearest cent, it would be $17.27
So, your final answer is $17.27
Hope this helps!
Answer:
The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Step-by-step explanation:
For each person, there are only two possible outcomes. Either they have type B+ blood, or they do not. The probability of a person having type B+ blood is independent of any other person. So we use the binomial probability distribution to solve this question.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
The probability that a person in the United States has type B+ blood is 12%.
This means that 
Three unrelated people in the United States are selected at random.
This means that 
Find the probability that all three have type B+ blood.
This is P(X = 3).


The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Answer:
First option is correct.
Step-by-step explanation:
Let amounts of money James may have after he sees Rita be x.
It is given that either James borrowed $12 from his friend Rita or she borrowed $12 from him.
So meeting Rita second time either he will $12 or he will receive $12.
The amounts of money James may have after second meeting with Rita is:
Case 1: If he pays $12.
.... (1)
Case 1: If he receives $12.
.... (2)
On combining equation (1) and (2), we get

Subtract 42.80 from both sides.

It can be written as

Therefore first option is correct.
1)

.
2)

.
3) The particle is moving right when the velocity function is positive:

or

.
4) When

the particle is slowing down because the acceleration is close to zero

the particle is speeding up when acceleration is increasing away from zero:

.
5)

.