Answer:
B) 54
Step-by-step explanation:
A mode of a number set is the number the appears the most.
In the list given, 54 was the number that appeared the most.
<span>The <u>correct answer</u> is:
This is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.
Explanation<span>:
f(p) is defined as the average number of days a house stays on the market before being sold for price p (given in $1000).
We want f(150); this means p=150. Since p is in thousands of dollars, this means the price of the house was $150,000.
This means f(150) is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.</span></span>
The first step to solve this problem is to compute for the
total money of Veronica. You can do this by:
$35 (given to bill) / 20% (percentage of her money given to
Bill) = $175
Since you already know the total money of Veronica, you can
now compute how much she spent to buy books which are 50% of her remaining
money after giving Bill $35.
($175 - $35) x 50% = $70
Therefore, she spent $70 for her books.
$175 – $35 – $70 = $70
Therefore, she has $70 left.