Are you sure you meant to type "

" ? or did you mean "

"
Answer:
$(8967/n + 8.4)
Step-by-step explanation:
0.4nx + 0.6n(x+21) = 8967
nx + 12.6n = 8967
x = 8967/n - 12.6
x+21 = 8967/n + 8.4
Where n is the no. of balls
Example: if total balls were 300
n = 300
More expensive one would cost:
8967/300 + 8.4 = $38.29
Answer:
Approximately normal for large sample sizes
Step-by-step explanation:
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean
and standard deviation
, the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean
and standard deviation
.
For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.
In this question:
The distribution is unknown, so the sampling distribution will only be approximately normal when n is at least 30.
So the correct answer should be:
Approximately normal for large sample sizes
The answer
f(x) = 0.7(6)x = <span>f(x) = 0.7(6)^x, and </span><span>g(x) = 0.7(6)–x= </span>g(x) = 0.7(6)^-x=1/<span>0.7(6)^x
so </span>
g(x) =1/<span>0.7(6)^x=1 /</span><span><span>f(x)
</span> the relationship between f and g are </span>g(x) =1 /<span>f(x) or </span><span>g(x) . <span>f(x) = 1</span> </span>