Answer:
Correct option: third one -> 11.5 m3
Step-by-step explanation:
To find the volume of the ramp, first we need to find the volume of the rectangular prism and the volume of the triangular prism:
V_rectangular = 4m * 2m * 1m = 8 m3
V_triangular = (2m * 3.5m * 1m) / 2 = 3.5 m3
Now, to find the volume of the ramp, we just need to sum both volumes:
V_total = V_rectangular + V_triangular = 8 + 3.5 = 11.5 m3
Correct option: third one.
Answer:
a) 0.05
b) 0.9826
c) 0.000039308
Step-by-step explanation:
a) 
b) For two minutes, the mean is doubled, hence it is 6. In order to calculate the probability of al least two calls arriving, we calculate first the probability of the complementary event: At most 1 call will arrive. For that probability, we need to sum the probabilities of 0 and 1.


Hence,

c) For five minutes the mean is 15. We need to sum the probabilities of 0, 1 and 2.


As a result,

Practically 0
Answer:
10,000,000
Step-by-step explanation:
you round up, so that makes it 10,000,000
We are given that 76 persons can complete the job in 42 days.
We need to find the number of days will 56 persons do the same job.
Let us assume that in x number of days will 56 persons do the same job.
Number of days taken by 1 person to complete same work = 76 × 42 =3192 days.
56 person will take =
= 57.
<h3>
Therefore, 57 days will 56 persons do the same job.</h3>