Answer:
30 c + 100 m = 700
c+ m = 14
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to write a system of equations.
The product of the number of movies where the song was played (m) multiplied by the earnings per movie (30) plus the product of the number of commercials where the song was played (m) multiplied by the earnings per commercial, must be equal to $700.
30 c + 100 m = 700
The number of movies (m) plus the number of commercials (c) is equal to 14.
c+ m = 14
The system is:
30 c + 100 m = 700
c+ m = 14
The answer to that would be 1.04166667.
The answer will be W=6g-40
This is an example of a problem that can be solved using
combination.
The number of possible arrangements is

There are 30,045,015 possible 20-book arrangements.