Since the area of a square is equal to the square of one of its side's length, then the area should be equivalent to

.

---> equation (1)
By using pythagoras rule which states that the

---> equation (2)
where the opposite side's length is 8 and the hypotenuse side's length is 10
by substituting by the values in equation (2) therefore,

substitute this value in equation (1) then

where A is the area of the square whose side is x
Answer:
8 ounce jar
Step-by-step explanation:
We divide the price by the number of ounces to find the unit rate or cost per one ounce.
2.79/8=0.34875
5.54/15=0.3693
The 8 ounce jar has the best unit rate with a lower cost per ounce.
Answer:
76 *5 = 380 $
184 - 76 = 108
108 * 4 = 432
432 + 380 = 812
Step-by-step explanation: