I all of those options are true
Answer:
a for saturn is 9.55 astronomical units
Step-by-step explanation:
Here, we are interested in calculating the distance from the sun.
Mathematically, from the question;
P = a^3/2
29.5 = a^3/2
a = 29.5^2/3
a = [3√(29.5)]^2
a = 9.55 in astronomical units
This is the concept of sinusoidal, to solve the question we proceed as follows;
Using the formula;
g(t)=offset+A*sin[(2πt)/T+Delay]
From sinusoidal theory, the time from trough to crest is normally half the period of the wave form. Such that T=2.5
The pick magnitude is given by:
Trough-Crest=
2.1-1.5=0.6 m
amplitude=1/2(Trough-Crest)
=1/2*0.6
=0.3
The offset to the center of the circle is 0.3+1.5=1.8
Since the delay is at -π/2 the wave will start at the trough at [time,t=0]
substituting the above in our formula we get:
g(t)=1.8+(0.3)sin[(2*π*t)/2.5]-π/2]
g(t)=1.8+0.3sin[(0.8πt)/T-π/2]
One possible inequality would be
1999-x<0.
If you subtract any year after he stepped down from 1999, the year he stepped down, the result will be a negative number.
Answer: 17.7
Step-by-step explanation:
69/ 3.9%•100= 17.69= 17.7