The angles are supplementary, therefore totaling them at 180°.
And because I'm bored, I'll solve for x for you!
(x + 25) + (9x + 10) = 180
10x + 35 = 180
Subtract 35 from both sides.
10x = 145
Divide by 10 on both sides.
x = 14.5
Answer:
At least 832 teenargers must be interviewed.
Step-by-step explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:
Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
.
So it is z with a pvalue of
, so
Now, find the margin of error M as such
In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
How many teenagers must the firm interview in order to have a margin of error of at most 0.1 liter when constructing a 99% confidence interval
At least n teenargers must be interviewed.
n is found when M = 0.1.
We have that 
So




Rounding up
At least 832 teenargers must be interviewed.
Answer:
17/4 kg
Step-by-step explanation:
Sunita has = 10kg of grapes
Quantity given out :
To Reena =3 1/2
7/2 kg
To Anita =2 1/4
9/4 kg
Total quantity of grape given out
7/2+9/4
(14+9)/4
23/4
Quantity left after giving out = Total quantity of grape before giving out minus quantity of grape given out
10/1 - 23/4
40-23)/4
= 17/4 or 4 1/4
Hence, she has 17/4 kg of grape left with her
We will use the slope formula and fill it in accordingly.

Our x2 is 5 and x1 is -2; our y2 is -3 and y1 is 6
.
The slope of your line is -9/7
Answer
14/15 kg
Step-by-step explanation:
Rewriting our equation with parts separated
=1+215−15
Solving the fraction parts
2/15−15=?
Find the LCD of 2/15 and 1/5 and rewrite to solve with the equivalent fractions.
LCD = 15
2/15−3/15=−1/15
Combining the whole and fraction parts
1−1/15=14/15
Solution by Formulas
converting mixed numbers to fractions, our initial equation becomes,
17/15−15
Applying the fractions formula for subtraction,
=(17×5)−(1×15)15×5
=85−15/75
=70/75
Simplifying 70/75, the answer is
=14/15