To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Answer:
(2,1)
Step-by-step explanation:
We can see that the given triangle.
The coordinates of A are (-1,5) .
The coordinates of B are (-1,-3).
The coordinates of C are (5,-3).
Distance formula: 
AB=
units
BC=
units
AC=
units
Pythagoras theorem:


Therefore, 
When a triangle satisfied the Pythagoras theorem then, the triangle is right triangle.
Hence, the given triangle is a right triangle.
We know that circum-center of right triangle is the mid point of hypotenuse.
Mid-point formula:
Using this formula then, we get
Mid-point of hypotenuse AC is given by

Hence, the circum-center of triangle is (2,1).
multiply the price by the discount then subtract the answer from the price
4 * 0.20 = 0.80
4-0.80 = 3.20
sale price is $3.20
Answer:7
Step-by-step explanation:
This can be solved by Venn-diagram
Given there are total 5 students who want french and Latin
also 3 among them want Spanish,french & Latin
i.e. only 2 students wants both french and Latin only.
Also Student who want only Latin is 5
Thus Student who wants Latin and Spanish both only is 11-5-3-2=1
Students who want only Spanish is 8 Thus students who wants Spanish and French is 4
Similarly Students who wants Only French is 16-4-3-2=7
3.56 +/- 0.011 = ( 3.549, 3.571). This is the answer.