we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
A taco costs $5
This is because there was no difference in the cost except for $5. The only item added was one taco. Drinks cost $2 each.
Answer:
the answer is e i think.
Step-by-step explanation:
Answer:
The correct option is;
The sum of angles A and B are supplementary to angle C
Step-by-step explanation:
The statements are analysed as follows
1. Angle A is congruent to itself reflective property
Which shows that ΔABC and ΔADE have a common and equal angle
2. Segment ED and CB are parallel
From the transversal line passing EB and CB which shows that the angles ∠ADE and ∠ABC are equal and also ∠AED and ∠ACB are equal
The statement is used to prove similarity between the ΔABC and ΔADE
3. The sum of angles A and B are supplementary to angle C
The above statements relates to only ΔABC and i does not show similarity between ΔABC and ΔADE.